Je v podstatě na Vás, kde si činčilku pořídíte. Ať už ve zverimexu, u velkochovatele, chovatele kožešinových zvířat nebo u zájmového chovatele.
Ve zverimexu si všimněte, v jakém prostředí činčilka žije, jak je krmena a jak se chová. Měla by mít k dispozici velkou klec s poličkami či žebříky na šplhání, misku s granulemi (NE SMĚSKOU!!!), napáječku s vodou, písek na koupání a větve či něco jiného na okus a obrušování zoubků. Činča by rozhodně neměla být chována ve skleněném akváriu, které způsobuje plíseň a také spolu s jinými zvířaty. Jednak kvůli přenosu nemocí a také je pak těžké rozpoznat přirozené chování činčily.
Je také dobré si na chvíli stoupnout před klec a pozorovat vybranou činčilku a její chování. Není dobré si kupovat nervózní, plaché a vystrašené zvíře, ruchy běžné domácnosti by mu mohly způsobit zdravotní problémy a poruchy, jako například křeče.
U velkochovatele, chovatele kožešinových zvířat a zájmového chovatele je také dobré si všimnout jak činčilka žije, čím je krmena a jejího chování. Navíc vám mohou být poskytnuty rady a informace, které byste se v jiných nespecializovaných obchodech třeba nedozvěděli.
Jak nejlépe přepravit činčilku domů?
Nejlepší je si pro činčilku dojet osobně. Ušetříte ji tak dlouhého transportu, změn prostředí a stravy. Může se také stát, že se činčila dostane do kontaktu s nemocnými zvířaty nebo může být zaměněna za jinou. Chovejte se už od počátku tak, aby váš miláček netrpěl zbytečným stresem, který je pro jeho zdraví velmi špatným faktorem.